OUR STAFF

College staff

Derek Bradley
Derek Bradley

College Headmaster

Jacques Botha
Jacques Botha

Deputy Headmaster
Science

Peter Maartens
Peter Maartens

HOD: Physical Science
Assistant Housemaster Kohler

Catherine Logie
Catherine Logie

Director of Academic Administration

Wayne Millard
Wayne Millard

HOD: Geography

Lisa O'Grady
Lisa O'Grady

HOD: Commerce
Accounting
EMS

Mary-Anne Lagan
Mary-Anne Lagan

HOD: English

Lynette Bradley
Lynette Bradley

HOD: Life Science

Garry Baines
Garry Baines

HOD: isiXhosa & Tourism
Grade 10 Head

Karen Opperman
Karen Opperman

HOD: Mathematical Literacy
Houseparent Founders

Brian Klopper
Brian Klopper

HOD: History Grade 12 Head

Patricia van der Ploeg
Patricia van der Ploeg

HOD: Music

Lesego Mkhwanazi
Lesego Mkhwanazi

Voice Coach

Adria van der Merwe
Adria van der Merwe

Music

Evan Perkins
Evan Perkins

Music

Robert Gillmer
Robert Gillmer

Contemporary Voice, Piano & Jazz

Adrian Jonas
Adrian Jonas

Music

Lizel Feltham
Lizel Feltham

HOD: Afrikaans

Anneliese van Niekerk
Anneliese van Niekerk

HOD: Mathematics

Caren Bestbier
Caren Bestbier

HOD: Dramatic Arts

Billy Teeton
Billy Teeton

Campus Head of Outdoor Education

Wayne Rathbone
Wayne Rathbone

Life Sciences
Natural Sciences
Housemaster (Starck Residence)

Christoff Opperman
Christoff Opperman

Director of Boarding & Student Affairs
Accounting
Business Studies
EMS

Herman Venter
Herman Venter

CAT

Cindy Botes
Cindy Botes

English
Assistant Houseparent Carter Residence

Adele Vorster
Adele Vorster

Grade 11 Head
Geography

Jordan Deasy
Jordan Deasy

English
History

Desree Neville
Desree Neville

Life Sciences

Jacqueline Nel
Jacqueline Nel

English

Wesley Henrico
Wesley Henrico

Chaplain

Greg Todkill
Greg Todkill

EMS & Business Studies

Kirsty Witteveen
Kirsty Witteveen

Mathematics

Emma Broadway
Emma Broadway

Physical Science, Life Science Geography & Life Orientation

Elsa Brink
Elsa Brink

Physical Sciences
Life Sciences

Ricky Gerber
Ricky Gerber

Sports Administrator

Sandi-Lee de Bruyn
Sandi-Lee de Bruyn

Afrikaans
Grade 8 Head

Tal Leshem
Tal Leshem

Grade 9 Head
Mathematics and Science

Murisha Alexander
Murisha Alexander

French

Tyrone Scholtz
Tyrone Scholtz

Afrikaans
Assistant Housemaster (Starck)

Edurné Gilbert
Edurné Gilbert

Mathematics

Zeralde Ross
Zeralde Ross

HOD: Visual Arts

Ryan Scheepers
Ryan Scheepers

Housemaster (Kohler)

Nicholoas Kock
Nicholoas Kock

HOD: Information Technology

Kyle Deasy
Kyle Deasy

Tourism & History

Alex Deetlefs
Alex Deetlefs

Sport Coach

Daniel Ward
Daniel Ward

Intern

Jason Syce
Jason Syce

College Sport Intern

Staunton Goliath
Staunton Goliath

Intern