We Value Relationships

Our Staff

Ilse Botes
Ilse Botes

Head of Pre-Primary
Grade R, Robins, 5-6 years

Cherin van Heerden
Cherin van Heerden

Grade R, Robins, 5-6 years

Jen Scheepers
Jen Scheepers

Grade 000, Weavers, 3-4 years

Marcelle Radue
Marcelle Radue

Grade 00, Swallows, 4-5 years

Candice Kruger
Candice Kruger

Aftercare Facilitator

Beanita Plaatjie
Beanita Plaatjie

Assistant Teacher

Monica Bevile
Monica Bevile

Weavers

Vivi Ntiyonke
Vivi Ntiyonke

Weavers

Monica Sizani
Monica Sizani

Robins

Nomsa Bene

Swallows

Margret Plaatjies
Margret Plaatjies

Robins

Trevor von Berg
Trevor von Berg

Preparatory Headmaster

Steve Phillips
Steve Phillips

Deputy Headmaster

Billy Teeton
Billy Teeton

Campus Head of Outdoor Education

Jenna Wade
Jenna Wade

Grade 7 - English

Almarie Geyer
Almarie Geyer

Learning Support
Head of Girl’s Residence

Stuart Falconer
Stuart Falconer

Grade 7
Head of Kingfisher Residence

Ryan Scheepers
Ryan Scheepers

Director of Prep Sport
College Housemaster (Kohler)

Cliff Reed
Cliff Reed

Head of Prep Outdoor Education & Pastoral care

Sandy Kingwill
Sandy Kingwill

Grade 6

Christina Maartens
Christina Maartens

Grade 6

Louise Hayward
Louise Hayward

Grade 5

Megan Lindstrom
Megan Lindstrom

Grade 3

Genee Reed
Genee Reed

Grade 2

Doz Phillips
Doz Phillips

Grade 4

Roxanne Manley
Roxanne Manley

Grade 2

Tracey Neethling
Tracey Neethling

Grade 1

Nicky Puttergill
Nicky Puttergill

HOD: Foundation Phase

Kerry Kennedy
Kerry Kennedy

Grade 3

Les Hansel
Les Hansel

Grade 1

Rosco Dredge
Rosco Dredge

Grade 5

Madeleine Russouw
Madeleine Russouw

HOD Music

Megan Olkers
Megan Olkers

Music

Janette Müller
Janette Müller

Music

Hilana Marais
Hilana Marais

Art

Linda Finlayson
Linda Finlayson

Information Technology

Francois van der Walt
Francois van der Walt

Grade 6

Ndumiso Mtshali
Ndumiso Mtshali

Grade 4

Erich Kruger
Erich Kruger

Grade 5

Constance Ngcangca
Constance Ngcangca

isiXhosa

Sieg Schnetler
Sieg Schnetler

Music Teacher

Romano Jonathan
Romano Jonathan

Music

Lerischia Scheepers
Lerischia Scheepers

Remedial (Afrikaans)

Rina Holmes
Rina Holmes

Learning Support

Angelique Killian
Angelique Killian

Intermediate Afrikaans

Pamela Riekert
Pamela Riekert

Boarding Matron (Prep)

Nick Stephenson
Nick Stephenson

IT
Physical Education
MIC Cricket & Hockey
Assistant Hostel Master

Asanda Kobese
Asanda Kobese

Intern

Niyaaz Salie
Niyaaz Salie

Intern

Mudi Mungenga
Mudi Mungenga

Intern

Leigh Drake
Leigh Drake

Intern

Kirsten Grenfell
Kirsten Grenfell

Intern

Tammy van Rensburg
Tammy van Rensburg

Intern

Kuhle Sonkosi
Kuhle Sonkosi

Intern

Reece Grunewald
Reece Grunewald

Intern

Farzaana Fredericks
Farzaana Fredericks

Intern

Vuyo Nzungu
Vuyo Nzungu

Intern

Josh Webber
Josh Webber

Intern

Derek Bradley
Derek Bradley

College Headmaster

Jacques Botha
Jacques Botha

Deputy Headmaster
Science

Peter Maartens
Peter Maartens

HOD: Physical Science
Assistant Housemaster Kohler

Catherine Logie
Catherine Logie

Director of Academic Administration

Wayne Millard
Wayne Millard

HOD: Geography

Lisa O'Grady
Lisa O'Grady

HOD: Commerce
Accounting
EMS

Mary-Anne Lagan
Mary-Anne Lagan

HOD: English

Lynette Bradley
Lynette Bradley

HOD: Life Science

Garry Baines
Garry Baines

HOD: isiXhosa & Tourism
Grade 10 Head

Karen Opperman
Karen Opperman

HOD: Mathematical Literacy
Houseparent Founders

Brian Klopper
Brian Klopper

HOD: History Grade 12 Head

Patricia van der Ploeg
Patricia van der Ploeg

HOD: Music

Lesego Mkhwanazi
Lesego Mkhwanazi

Voice Coach

Adria van der Merwe
Adria van der Merwe

Music

Evan Perkins
Evan Perkins

Music

Robert Gillmer
Robert Gillmer

Contemporary Voice, Piano & Jazz

Adrian Jonas
Adrian Jonas

Music

Lizel Feltham
Lizel Feltham

HOD: Afrikaans

Anneliese van Niekerk
Anneliese van Niekerk

HOD: Mathematics

Caren Bestbier
Caren Bestbier

HOD: Dramatic Arts

Billy Teeton
Billy Teeton

Campus Head of Outdoor Education

Wayne Rathbone
Wayne Rathbone

Life Sciences
Natural Sciences
Housemaster (Starck Residence)

Christoff Opperman
Christoff Opperman

Director of Boarding & Student Affairs
Accounting
Business Studies
EMS

Herman Venter
Herman Venter

CAT

Cindy Botes
Cindy Botes

English
Assistant Houseparent Carter Residence

Adele Vorster
Adele Vorster

Grade 11 Head
Geography

Jordan Deasy
Jordan Deasy

English
History

Desree Neville
Desree Neville

Life Sciences

Jacqueline Nel
Jacqueline Nel

English

Wesley Henrico
Wesley Henrico

Chaplain

Greg Todkill
Greg Todkill

EMS & Business Studies

Kirsty Witteveen
Kirsty Witteveen

Mathematics

Emma Broadway
Emma Broadway

Physical Science, Life Science Geography & Life Orientation

Elsa Brink
Elsa Brink

Physical Sciences
Life Sciences

Ricky Gerber
Ricky Gerber

Sports Administrator

Sandi-Lee de Bruyn
Sandi-Lee de Bruyn

Afrikaans
Grade 8 Head

Tal Leshem
Tal Leshem

Grade 9 Head
Mathematics and Science

Murisha Alexander
Murisha Alexander

French

Tyrone Scholtz
Tyrone Scholtz

Afrikaans
Assistant Housemaster (Starck)

Edurné Gilbert
Edurné Gilbert

Mathematics

Zeralde Ross
Zeralde Ross

HOD: Visual Arts

Ryan Scheepers
Ryan Scheepers

Housemaster (Kohler)

Nicholoas Kock
Nicholoas Kock

HOD: Information Technology

Kyle Deasy
Kyle Deasy

Tourism & History

Alex Deetlefs
Alex Deetlefs

Sport Coach

Daniel Ward
Daniel Ward

Intern

Jason Syce
Jason Syce

College Sport Intern

Staunton Goliath
Staunton Goliath

Intern

Dave Emslie
Dave Emslie

Business Manager

Nick Kilfoil
Nick Kilfoil

Financial Manager

Trevor Hawkins
Trevor Hawkins

Interim Accountant

Ranel Taljaard
Ranel Taljaard

Debtors Administrator (Accounts)

Eiona Rathbone
Eiona Rathbone

Bookkeeper

Ray Holmes
Ray Holmes

Operations Adviser

Lindi Clephane
Lindi Clephane

PA to College Headmaster

Lizaan Stamos
Lizaan Stamos

Preparatory School Secretary

Stephanie Els
Stephanie Els

College Receptionist, Day Buses

Candice Kruger
Candice Kruger

Aftercare Facilitator

Melanie Darlow
Melanie Darlow

PA to Prep Headmaster
Admissions (Pre-primary, Prep & College)

Heather von Berg
Heather von Berg

PA to College Deputy Headmaster

Maxime Bird
Maxime Bird

Head of Carter Residence

Pieter Nel
Pieter Nel

IT Manager

Cody Wade
Cody Wade

IT Administrator

Jo-Anne Meyer
Jo-Anne Meyer

Assistant to Estate Manager

Arnold Aylward
Arnold Aylward

Plumber & General Maintenance

Roslyn Pienaar
Roslyn Pienaar

Prep & College Librarian, Head of ECO Committee

Anthony De Villiers
Anthony De Villiers

Director of Marketing

Lynne Niemann
Lynne Niemann

Marketing & Communications

Gisela Baard
Gisela Baard

Sanatorium Sister

Gillian Scholtz
Gillian Scholtz

Sanatorium Sister

Annemarie Botes
Annemarie Botes

School Shop Manageress

Lee Bailey
Lee Bailey

School Shop Assistant

Tercia Davids
Tercia Davids

School Shop Assisant

Nicolette Copley
Nicolette Copley

Functions, Catering Manageress

Lynette Steffans
Lynette Steffans

Senior Catering Manageress

Nadia Fillis
Nadia Fillis

Catering Manageress

Louise Aylward
Louise Aylward

Housekeeping

Eleni Pullen
Eleni Pullen

Equestrian Centre Manager & Instructor

Morrigan Halkett
Morrigan Halkett

Equestrian Centre Assistant Instructor

Cheryl Mc Lean
Cheryl Mc Lean

Human Resources